top of page
  • Rafał Kozłowski

7 źródeł wiedzy minimalizujących szansę porażki w judo

Zaktualizowano: 12 gru 2021


7 źródeł wiedzy minimalizujących szansę porażki w judo. Poradnik Judoki

Gdy zaczynałem trenować judo moim źródłem sportowej wiedzy byli trenerzy i koledzy z maty.


Niejeden judoka już próbował robić wagę w ostatnie 24-48 godzin jadąc tylko na cukierkach Tic Tac.


Po dziś dzień także trafiam na osoby wierzące, że założenie elastycznego pasa na talię, umożliwi im miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej.


A Ty, jak myślisz, czy jedzenie owoców na noc to błąd?

 

19 lat później rynek obfituje w wiedzę dostępną kilkoma kliknięciami. Nie musisz tracić czasu na poszukiwanie wartościowych źródeł informacji — zrobiłem to za Ciebie.


Poniżej lista 7 osób, które nie dość, że znają się na rzeczy, to jeszcze publicznie dzielą się posiadanymi informacjami.


Wybierałem możliwe polskie źródła informacji. Kolejność przypadkowa.

 

Jaki bezpośredni wpływ ma to na Twoje judo?


Po pierwsze, nie zakładaj, że rolą trenera jest uczenie Ciebie wszystkiego. Nikt nie zatroszczy się o Twoje potrzeby lepiej niż Ty sam.


Po drugie, zadaj sobie pytania:

  1. Jak bardzo złe „zrobienie wagi” na zawody rzutuje na formę sportową? Czy już wiesz wszystko, czego potrzebujesz? Błędy regulacji masy ciała popełniają nawet zawodnicy startujący w zawodach najwyższej rangi.

  2. Jak oceniasz istotność przygotowania mentalnego w sportowym sukcesie? Kiedy ostatnio zrobiłeś coś w tym kierunku? Na najwyższym poziomie sportowym psychika może odgrywać przeważającą rolę.

  3. Jak ważna w sporcie może być poprawna rehabilitacja po urazie? Jak rozpoznać dobrego specjalistę? Jak urazom zapobiegać? Zainteresuj się, zanim będzie za późno.

Jak jakiejkolwiek odpowiedzi na pytanie nie jesteś pewien bądź poczułeś jakąś niepewność, to właśnie zaliczyłeś test na must-read tego, co jest poniżej.


Nie marudź, że nie masz czasu

Słuchać podcastów możesz nawet w biegu.

 

7 źródeł wiedzy, które oszczędzą Ci niepowodzeń i wątpliwości

 

Trening & fizjoterapia

Praktyczna Strona Treningu (Spotify, Instagram, Facebook, http://praktycznastronatreningu.pl/)

Podcast. Otwarta krytyka pewnych działań i zachowań obecnych w świecie sportu i medycyny. Walka z mitami oraz naświetlanie prawdy, połączone z poczuciem humoru. Twórca został wyróżniony w Men's Health w gronie polecanych najlepszych podcastów roku 2020.

Osobiście mówiąc

Prawdopodobnie najlepszy sportowy podcast, na jaki trafiłem w roku 2020. 

Będąc zawodnikiem łatwo się we wszystkim zagubić, im młodszy jesteś, tym trudniej zweryfikować Ci rzetelność stosowanych metod treningowych lub rehabilitacji. 

Wpadasz pomiędzy specjalistów wyrokujących Twój koniec kariery sportowej przy pierwszej lepszej kontuzji lub na terapeutów klepiących Cię po czole i masujących brzuch przy skręceniu stawu skokowego. 

Żeby było jasne — nie dyskutuje tutaj terapii, nie mam ku temu kwalifikacji.

Natomiast twierdzę, że we wszystkim przydaje się zdrowy rozsądek i Praktyczna Strona Treningu właśnie tym sportowym rozsądkiem jest, a którego czasem w środowisku sportowym brakuje.
 

Squat University (Instagram, YouTube, Facebook, https://squatuniversity.com/)

Mała zmiana na liście. Jedno z najlepszych źródeł wiedzy na świecie o treningu siłowym (ale nie tylko!). Niesamowita częstotliwość udostępniania nowych treści, czasem kilka dziennie.


Strona autorstwa doktora fizjoterapii Aarona Horschiga, autora m.in. dwóch książek („The Squat Bible” & „Rebuilding Milo”).


O tym, jak ceniona jest udostępniana przez niego wiedza, mówią proste statystyki: ponad 1,4 mln obserwujących na Instagramie, 225 tysięcy subskrybcji na YouTube, 186 tysięcy polubień na Facebooku.

Osobiście mówiąc

Z bardzo wieloma poglądami dr. Aarona Horschiga się zgadzam i ciągle się od niego uczę nowych rzeczy lub nowych rozwiązań do starych problemów. 

Jeżeli miałbyś śledzić tylko jeden profil z zakresu tematyki treningu siłowego, to niech będzie to ten. Jeszcze mi podziękujesz!
 

Dietetyka

Tadeusz Sowiński (https://tadeuszsowinski.pl/, Facebook)

Ceniony i poważany dietetyk. Popularyzuje wiedzę głównie przez wpisy na blogu, na podstawie badań naukowych. Przystępne zajawki artykułów, bez przebijania się przez całość, znajdziesz również na jego profilu na Facebooku.


Przykładowe tytuły treści:

  1. Owoce tylko do południa

  2. Łosoś hodowlany – rtęć i… szczepionki

  3. Okno anaboliczne nie istnieje, posiłek potreningowy nie ma znaczenia

Hej, hej, mam nadzieję, że oparłeś się chęci wnioskowania tylko po przeczytanych nagłówkach?

Osobiście mówiąc

W roku 2019 parę razy konsultowałem się z Tadeuszem, do którego trafiłem z polecenia znajomego jako „jednego z najlepszych w Polsce specjalistów ze swojej dziedziny”.

Przez długi czas treści Tadeusza Sowińskiego były jedynymi, jakimi czytałem z zakresu dietetyki, od niedawna doszły jeszcze dwa źródła zamieszczone poniżej.

Niemniej jednak niezmiennie Tadeusz Sowiński opisuje zagadnienia dietetyki na świetnym i bardzo przystępnym dla laika poziomie, a skróty artykułów zamieszczane na Facebooku idealnie nadają się do poszerzania wiedzy nawet w kilka minut wolnego.
 

Dietetyka Nienażarty (https://dietetykanienazarty.pl/, Facebook, Instagram)

Bardzo prężnie działająca grupa dietetyków. Sami o sobie mówią „Merytoryczna dietetyka przedstawiona w ludzki sposób”, z czym nie sposób się nie zgodzić. Z nimi szybko dowiesz się jak przestać jeść słodycze, a także poznasz wiele innych treści dietetyki „codziennej”.

Osobiście mówiąc

Nie da się ich nie lubić. Ich treści to idealna harmonia połączenia przyjemnego z pożytecznym. Ładne infografiki, poczucie humoru i wiedza poparta badaniami naukowymi. 

W stu procentach tłumaczy to sukces ich rosnącej popularności.
 

Jacek Feldman (https://feldmannutrition.pl/)

Ceniony specjalista m.in. pośród zawodników sportów walki. Jacek Feldman opiekował się m.in. Damianem Janikowskim podczas przygotowań do KSW, Janem Błachowiczem, Marcinem Prachnio, Arturem Szpilką.


Treści udostępnia głównie na swoim blogu. Przykładowe tytuły:

  1. Dlaczego zawodnicy sportów walki nie robią wagi?

  2. Czy gwałtowny przyrost masy ciała pomiędzy ważeniem a walką wpływa na wynik walki MMA?

Osobiście mówiąc

Na postać Jacka Feldmana trafiłem bardzo niedawno, jednak specjalizacja jego pracy w dietetyce sportów walki sprawia, że z pewnością obserwować jego działalność będę przez długi czas. 

Dwa tytuły cytowanych artykułów, a także nazwiska współpracujących zawodników mówią same za siebie. Szacunek!
 
 

Judo

Travis Stevens - (YouTube, Instagram)

Nareszcie!

Travis Stevens to wicemistrz olimpijski z kat. -81 kg z Rio de Janeiro w 2016 roku. Współtworzy m.in. platformę judofanatics.com. Udostępnia mnóstwo treści praktycznych na swoim kanale YouTube błędy konkretnych technik, rozwiązania taktyczne, ale także zdarza mu się poruszyć takie tematy jak przygotowanie mentalne.

Osobiście mówiąc

Piękny półfinał Igrzysk Olimpijskich w Londynie kat. -81 kg! 
Travis Stevens przeciwko Ole Bischof(ponad 400 tysięcy wyświetleń)! Jatka ciągle emocjonująca, zakończona wskazaniem sędziowskim, emocjonująca, nawet gdy ogląda się ją, znając już z góry wynik!

Niesamowita wytrwałość w dążeniu do celu i 4 lata później — wicemistrzostwo olimpijskie, a kluczowy fragment jego zdobycia jest właśnie w miniaturce zdjęcia powyżej. Wygrana walka z Gruzinem, mistrzem świata Awtandilem Czrikiszwilim, rywalem, z którym Travis Stevens miał bilans 1-5. Tak, zaledwie jedna wygrana i aż pięć porażek.

Żeby było jeszcze dramatyczniej — Travis Stevens wygrywał z Awtandilem tylko na Igrzyskach Olimpijskich, odpowiednio Londynie i Rio de Janeiro, czyli tam gdzie stawka była największa! Po prostu — łał! Historia jak z filmu i uniwersalne piękno sportu zarazem.

Oprócz tego Travis Stevens pozostaje mi znany jako najbardziej aktywny judoka tworzący treści edukacyjne dla naszej dyscypliny sportu.

 

Mentalność & psychologia sukcesu


Elite Mentality (Spotify, https://elitementality.pl/)

Podcast. O mentalności ludzi sukcesu. Nie tylko w sporcie. Cyprian Majcher rozmawiał między innymi z: Marcinem Lewandowskim, Urszulą Radwańską, Przemysławem Saletą, gen. Romanem Polko (w przeszłości dwukrotny dowódca GROM), Karolem Bieleckim, Damianem Janikowskim, Karolem Kłosem, Szymonem Kołeckim.

Osobiście mówiąc

Najczęściej słuchany przeze mnie podcast wraz z Praktyczną Stroną Treningu. 

Jakość materiału, wysokie zaangażowanie prowadzącego i rozmówców, będących zarazem ekspertami w swoich dziedzinach, sprawia, że poświęcenie jednej godziny na cały odcinek staje się przyjemnością!

Życzyłbym nam wszystkim więcej materiałów tego typu!
 

Za długo?


Life hack dotyczący długich materiałów zarówno na YouTube oraz serwisów streamingowych takich jak Spotify to użycie opcji przyśpieszania.


Wszystko, co oglądam lub słucham, odtwarzam na prędkości od x1,2 do aż x2!


Konsumpcja treści nie wymaga aż takiego zastanowienia jak aktywne uczestnictwo podczas jej tworzenia, a Ty jako słuchacz zawsze możesz wrócić do konkretnego fragmentu. Spróbuj następnym razem!

 

Pamiętaj...

...że pomimo tego, że judo jest sportem indywidualnym, to bez pomocy innych sukces może stać się niemożliwy (mówiłem o tym m.in. w tym wywiadzie).


Warto być otwartym na wiedzę innych, ale najlepiej ją też osobiście weryfikować!

 

A kto Twoim zdaniem powinien znaleźć się jeszcze na tej liście?

Podziel się odpowiedzią na Facebooku!

 

bottom of page