top of page
  • Rafał Kozłowski

Jedna cecha najlepszych judoków świata

Zaktualizowano: 18 gru 2021


Jedna cecha najlepszych judoków świata

Na najważniejszych zawodach w sezonie zabrakło Ci szczęścia”? Uważasz, że stać Cię na więcej niż pokazałeś? Jeśli nie Ty, to może to zdanie Twojego trenera?


Rozwiązanie istnieje i jest na wyciągnięcie Twojej ręki.


Zanim odpowiem — krótka historia.

 
Paweł Nastula, judoka, ©David Finch, judophotos.com
Bohater polskiego judo - Paweł Nastula, ©David Finch

Znasz tego człowieka?

Jeżeli uprawiasz judo, to powinieneś. Jest Mistrzem Olimpijskim z 1996 roku.


Jedną z wielu barwnych historii z życia tego zawodnika jest fakt, że na Igrzyskach Olimpijskich cztery lata wcześniej zajął 5 miejsce. W wieku 22 lat.


5 miejsce, elita sportowego świata, chociaż pozycja bez medalu to niewątpliwie jest to nadal duże osiągnięcie na skalę globu.


Był wicemistrzem świata, był piąty na Igrzyskach Olimpijskich, w 1993 roku zrywa więzadła stawu kolanowego, do Igrzysk jeszcze ponad 3 lata.


Czeka go intensywna i długa rehabilitacja.

W międzyczasie przegrywa mistrzostwa świata, traci stypendium.


Wszystko stawia na jedną kartę — Mistrzostwa Europy w 1994 roku. Wygrywa turniej, zostaje.


Prawdopodobnie nikt wtedy nie miałby za złe Pawłowi Nastuli, gdyby skończyłby karierę wcześniej. Każdy na swojej drodze mógł wcześniej powiedzieć „rezygnuję”. Sportowe życie bywa uciążliwe. Zwłaszcza w dyscyplinach niezapewniających finansowej przyszłości.


Finalnie, został, został legendą.

 

Dobrze, ale dlaczego w ogóle teraz o tym piszesz?


Z dwóch powodów. Pierwszym jest fakt, że 23 lata po tym wydarzeniu trafiłem we Wrocławiu do ortopedy i był on tą historią „złotego medalu igrzysk olimpijskich z zerwanymi więzadłami w kolanie” zafascynowany. Co warte zaznaczenia, sam zaczął temat i w żaden sposób akurat ten konkretny lekarz nie był powiązany z lokalnym środowiskiem judo.


Drugim powodem jest to, że to właśnie odpowiedź, jakiej poszukujesz. Wytrwałość.


Im więcej prób podejmiesz tym większa szansa, że w końcu się wstrzelisz. W końcu nadejdzie ten dzień, wszystko Ci się ułoży i odniesiesz sukces.

Kwestia tego ile będziesz gotów wytrzymać.


Sukces to nie kwestia danego turnieju. Sukces to praca rozpoczęta na długo przed nim.

W zupełnie innej skali

16 lat zajęło mi zdobycie pierwszego w karierze medalu Mistrzostw Europy (Młodzieżowców).


Wcześniej byłem długi czas widoczny w kraju, ale prawdziwe finansowanie zaczyna się dopiero w przypadku medalu imprezy mistrzowskiej międzynarodowej.


Zastanów się, ile Ty byłbyś gotów pracować na realizację własnego marzenia.

 
 

Jak być wytrwałym?


Nie ma jednego słusznego sposobu. Jednak zmiany zawsze łatwiej wprowadzać pojedynczo i stopniowo.

Nie masz kontroli nad tym, jak zmotywowany będziesz jutro, ale możesz dokonać czegoś, co ułatwi Ci w stałość w realizowaniu postanowień, drogą do tego jest...


Dostosowanie najbliższego otoczenia dla celu 🎯


Otoczenie zarówno materialne, jak i społeczne.

Tak, społeczne, ale spokojnie, nikogo krzywdzić nie będziemy.


1. Otoczenie materialne

Czyli zmyślne utrudnianie sobie dostępu do przedmiotów odciągających nas od pozytywnych założeń. Przedmioty kolidujące z naszymi dążeniami. Zarazem uwydatnianie tych, które są pozytywne dla realizacji naszych zadań.


Przykłady:

  • dieta — słodycze zostawione w sklepie, pod ręką stosowna alternatywa,

  • sport przyszykowanie się z wyprzedzeniem na trening,

  • praca uprzątnięcie biurka, pozostawienie wyłącznie przedmiotów potrzebnych do wykonania zadania.


UCZYŃ SWOJE POŻĄDANE DECYZJE NAJŁATWIEJSZYMI W WYBORZE.


Sięgnięcie po wodę bezpośrednio z lodówki zamiast wyjścia do sklepu w poszukiwaniu coli to prostsze rozwiązanie.


Zawsze ciężej unikać pokusy za każdym razem, kiedy znajduje się ona tuż obok, bo przecież „małe naruszenie zasady jeszcze nikomu nie zaszkodziło”!Cyfrowe nałogi


Rezygnacje z subskrypcji pochłaniających czas bezpowrotnie (aka Netflix), odinstalowanie aplikacji do nadużywanych social mediów. Naprawdę nic Cię nie ominie po ograniczeniu Instagrama i TikToka.


Weź pod uwagę, że dobrze jest mieć świadomość, dlaczego masz skłonność do danych wyborów. Możesz notorycznie przesiadywać w social mediach, szukając jakiegoś sposobu na zabicie nudy, pomyśl, czym mógłbyś to zastąpić i gdzie szukać satysfakcjonujących Cię informacji.


Sam szukaj rozwiązań i weryfikuj czy spełniają one swoją funkcję.

 

Jak ułatwić sobie podejmowanie decyzji?


Uwydatniać pozytywne wzorce.


Chcesz mniej spędzać w social mediach? Ustaw sobie codzienne przypomnienia o spędzonym w nich czasie. Nie trzymaj telefonu przy sobie przez 24 godziny na dobę.


Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak osiągnąć sukces w sporcie? Kup książkę i trzymaj ją właśnie na „wyciągnięcie ręki”. Potrzebujesz książkowej inspiracji? Skomentuj wpis.


Małe zmiany składają się na duże różnice.


Zamiast w Internecie szukać „chińskiego dziecka, które na pewno robi wszystko lepiej od Ciebie” poświęć swój czas wolny na dążenie do celu, jaki sobie założyłeś. Skup się na tym, co pasjonuje Cię w sporcie.

 

2. Otoczenie społeczne


Mówi się, że jesteś sumą 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu.


Niezależnie od tego, czy to w pełni prawda, czy nieprawda, to stuprocentowo prawdą jest, że ludzie, z którymi spędzasz czas, mają na Ciebie ważny wpływ.


Czy osoby, z którymi spędzasz najwięcej czasu, motywują Cię do realizacji Twoich marzeń? Czy potrafią uszanować Twoje wybory?


Jeżeli nie to prawdopodobnie wasze drogi i tak się rozejdą, ale postąpisz rozsądniej, gdy przyśpieszysz takie pożegnania.


Nawet tylko przebywając w gronie chorobliwych narzekaczy, trudno będzie Ci zauważyć Twoje szanse na odniesienie sukcesu i finalnie przełoży się to na Twoje wyniki w sporcie.

Im wyżej jesteś, tym więcej w sporcie zależy od Twojego nastawienia.


Twoje otoczenie powinno szanować Twoje wybory, a idealną sytuacją jest, kiedy jeszcze dodatkowo wspierają Cię w Twoich dążeniach do celu.

 

Sportowe życie uczy rezygnacji z części przyjemności

Co wbrew pozorom nie jest takie uciążliwe, jak się wydaje. Harmonia jest potrzebna we wszystkim, czym się zajmujesz. Kształtowanie dyscypliny od najmłodszych lat tylko procentuje w przyszłości. Ostatecznie to Ty decydujesz, kiedy powiedzieć „dość”.


Nie każdy sukces wymaga ogromnych poświęceń, ale puenta pozostaje ta sama. Twoje nastawienie jest kluczowym czynnikiem odniesienia sukcesu.


Bez optymistycznego nastawienia nie ma wytrwałości, a bez wsparcia własnego otoczenia ciężko mieć optymistyczne nastawienie. Niech najbliżsi ułatwiają Ci Twoją podróż, a nie rzucają pod nogi kłody.


Często odmówienie sobie przyjemności daje większe poczucie satysfakcji niż pójście w tango. Im dojrzalsze grono Twoich znajomych, tym mniejsze parcie na udowadnianie czegokolwiek między sobą.

Zachowuj się tak, jakbyś chciał, żeby zachowywano się wobec Ciebie.


Otaczaj się ludźmi, którzy Cię motywują, których słuchasz i którym ufasz.


Tak osiąga się wytrwałość.

 

Podobało się? Udostępnij!bottom of page